Poskytování dat do ÚAP prostřednictvím DTM

A. Žádost poskytovatelům o sdělení, od jakého data poskytují údaje o území prostřednictvím DTM kraje

B. Základní východiska pro předávání dat do územně analytických podkladů (ÚAP) prostřednictvím Digitální technické mapy kraje (DTM)

C. Princip pořizování databáze ÚAP v Jihočeském kraji

D. Přístup k datům DTM pro územně plánovací činnost

 

A. Žádost poskytovatelům o sdělení, od jakého data poskytují údaje o území prostřednictvím DTM kraje

Žádáme poskytovatele údajů o území, aby uvědomili pořizovatele územně analytických podkladů ÚAP o skutečnosti, k jakému datu provedli import svých údajů o území do DTM Jihočeského kraje, resp. k jakému datu předpokládají poskytování svých údajů již jen prostřednictvím DTM Jihočeského kraje.

 

B. Základní východiska pro předávání dat do územně analytických podkladů (ÚAP) prostřednictvím Digitální technické mapy kraje (DTM)

Poskytnutí údajů o území do databáze ÚAP lze splnit jejich vložením do Digitální technické mapy kraje. Vloží-li poskytovatel údaje o dopravní a technické infrastruktuře do DTM Jihočeského kraje, potom již nemusí předávat stejná data do ÚAP, úřady územního plánování si zajišťují převzetí těchto údajů z DTM vlastními silami a prostředky.

Základní východiska z legislativy:

Poskytování údajů o území dle § 64 SZ:

(1) Poskytovatel údajů o území poskytuje údaje v digitální formě bezodkladně po jejich vzniku nebo po jejich zjištění, přitom odpovídá za jejich správnost, úplnost a aktuálnost, a to v rozsahu charakteristik přesnosti uvedených v rámci metadat. Údaje o území se poskytují ve formátech a za podmínek stanovených prováděcím právním předpisem. Povinnost poskytnutí údajů o území je splněna jejich vložením do DTM kraje, do NGÚP nebo do RUIAN.

(2) Údaje o území mohou být použity pouze pro činnost orgánů veřejné správy a pro činnost projektanta územně plánovací dokumentace a územní studie.

Databáze ÚAP dle § 3 vyhlášky č. 157/2024 Sb.:

(1) Centrální databáze ÚAP, vedená MMR, obsahuje sledované jevy podle přílohy č. 1 k této vyhlášce. Sledovanými jevy jsou:
a)    údaje o území, 
b)    zjištění vyplývající z průzkumů území a 
c)    další dostupné informace o území.

(2) Jsou-li úřadem územního plánování nebo MO vedeny vlastní databáze ÚAP, obsahují:
a)    sledované jevy podle odst. 1 v rozsahu potřebném pro plnění jejich působnosti; tyto údaje pořizovatel do databáze přebírá z centrální databáze ÚAP,
b)    další údaje, které nejsou obsahem centrální databáze ÚAP, pokud jsou potřebné pro plnění jejich působnosti.

Údaj o území dle § 4 vyhlášky č. 157/2024 Sb.:

(1) Grafická část údaje o území se poskytuje ve vektorové formě, není-li v příloze č. 1 k této vyhlášce stanoveno jinak. Grafická část údaje o území se poskytuje v referenčním S-JTSK a Bpv.

(2) Náležitosti metadat údaje o území jsou stanoveny v příloze č. 2 k této vyhlášce.

(3) Povinnost poskytovat pořizovateli údaje o území podle § 63 odst. 2 zákona lze splnit rovněž prostřednictvím krajského úřadu, pokud o ně krajský úřad v rozsahu svého správního obvodu poskytovatele požádá.
 

C. Princip pořizování databáze ÚAP v Jihočeském kraji

Jihočeský kraj má již dlouhé roky zavedený princip spolupráce při pořizování průběžných aktualizací ÚAP v Jihočeském kraji. Spolupráce je založena na dohodě krajského úřadu s úřady územního plánování v obcích s rozšířenou působností (ORP), kdy zpracování sledovaných jevů dle vyhlášky bylo jednoznačně rozděleno mezi kraj a úřady územního plánování (viz obrázek č. 1).

Sledované jevy ÚAP

Obrázek 1 - Příklad rozdělení sledovaných jevů ÚAP mezi kraj a ORP

Zpracované údaje o území a jiná data, která jsou součástí databáze ÚAP, jsou koncentrována v Geoportálu Jihočeského kraje, kam svá data nahrává jak pořizovatel ÚAP na kraji, tak i pořizovatel ÚAP ORP prostřednictvím integračních nástrojů (viz obrázek č. 2). Výdej dat ÚAP probíhá z Geoportálu Jihočeského kraje.

Geoportál Jihočeského kraje

Obrázek 2 - Schéma principu zpracování sledovaných jevů ÚAP v Jihočeském kraji

Po spuštění plné funkčnosti Národního geoportálu územního plánování, zejména v oblasti územně analytických podkladů (založení centrální databáze ÚAP, stanovení jednotného datového standardu ÚAP), by měl být princip pořizování dat v Jihočeském kraji upraven (viz obrázek č. 3).

Národní geoportál územního plánování

Obrázek 3 - Národní geoportál územního plánování

V Jihočeském kraji stále, i po zapojení Národního geoportálu územního plánování (centrální databáze ÚAP), počítáme s fungováním společného postupu při pořizování sledovaných jevů ÚAP. Dohoda však bude aktualizována, zrevidována vůči novému jednotnému standardu ÚAP a výčtu sledovaných jevů dle nyní platné vyhlášky č. 157/2024 Sb., o územně analytických podkladech, územně plánovací dokumentaci a jednotném standardu.

 

D. Přístup k datům DTM pro územně plánovací činnost

V případě výdeje dat z DTM pro územně plánovací činnost je potřeba zajistit výdej jak veřejné, tak i neveřejné části DTM kraje. V neveřejné části se mimo jiné nacházejí např. ochranná pásma sítí dopravní a technické infrastruktury, záměry na provedení změn v území a údaje zahrnuté do kategorie kritické infrastruktury.

Výdej dat z neveřejné části DTM kraje je omezen dle § 4b odst. 10 zákona o zeměměřictví, a to v tomto znění:

(10) Údaje digitální technické mapy kraje se poskytují ve formách a za podmínek stanovených prováděcím právním předpisem. Údaje z veřejné části se poskytují každému. Údaje z neveřejné části se poskytují
a) orgánům veřejné správy v rozsahu nezbytném pro plnění úkolů při výkonu jejich působnosti,
b) vlastníkům, správcům a provozovatelům dopravní a technické infrastruktury v rozsahu nezbytném pro zajištění provozu, údržby, obnovy a rozvoje této infrastruktury a
c) osobám, o nichž to stanoví jiný právní předpis.

Data DTM jako součást ÚAP

Data z DTM pro územně plánovací činnost lze získávat několika způsoby. Tím základním je převzetí obsahu DTM do databáze ÚAP. O data ÚAP si lze požádat prostřednictvím Geoportálu Jihočeského kraje pod odkazem: https://geoportal.kraj-jihocesky.gov.cz/portal/. Po provedení registrace si může žadatel požádat o výdej dat z ÚAP (v požadovaném rozsahu, formátu), přičemž musí v žádosti prokázat účel využití těchto dat v souladu s § 64 odst. 2 stavebního zákona (činnost orgánů veřejné správy, činnost projektanta územně plánovací dokumentace a územní studie).

Data přímo z Informačního systému DTM Jihočeského kraje

Další možností získání dat z DTM pro územně plánovací činnost je požádat si o výdej dat prostřednictvím Portálu digitální mapy veřejné správy. O výdej dat si lze požádat prostřednictvím žádosti podané v Portálu DMVS. Data z DTM kraje jsou vydávána buď v podobě tzv. předpřipravených datových sad nebo formou výdeje dat v definovaném území.

Výdej dat DMVS

Výdej dat v definovaném území

K podání žádosti o výdej dat v definovaném území musí být žadatel nejprve registrován v tzv. Registru žadatelů v Portálu DMVS. Po provedení přihlášení do Portálu DMVS prostřednictvím ověření Identity občana (např. prostředky NIA, bankovní identita, mobilní klíč aj.) si může žadatel podat žádost o data.

V následujících krocích si žadatel vybere, zda má zájem o data veřejná či neveřejná, zda požaduje data z oblasti ZPS, DI nebo TI a požadovaný formát dat (např. JVF, DGN, SHP), dále si vybere území svého zájmu. V případě, kdy si žadatel žádá o výdej neveřejných dat, bude v žádosti vyzván k doplnění údajů prokazujících oprávněnost přístupu k neveřejným datům dle výše uvedeného § 4b odst. 10 zákona o zeměměřictví.

Podle zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, má právo na přístup k neveřejným datům žadatel působící ve 2 oblastech činnosti:

  • územně plánovací činnost … oprávnění dle § 60 odst. 4,
  • projektová činnost … oprávnění dle § 156 odst. 3, kde je zahrnuta i územně plánovací činnost.

Výdej předpřipravených datových sad

Datové sady jsou předpřipraveny ve dvou variantách:

  • Stavové … obsahují kompletní stav dat k poslednímu dni měsíce a jsou k dispozici v členění na kraj nebo obec za poslední 3 měsíce.
  • Změnové … obsahují změny, ke kterým došlo za jeden den a jsou k dispozici v členění za kraj za poslední 2 měsíce.
    Pozn. Kompletní aktuální data lze tedy získat stažením posledních stavových dat a všech následujících změnových dat.

Detailní informace o jednotlivých možnostech přístupu k datům DTM jsou dostupné na webu ČÚZK.